Rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem w Polsce, występującym częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej do zachorowania dochodzi po 35 roku życia. Ze względu na zmiany w nawykach żywieniowych Polaków odnotowuje się stały przyrost liczby zachorowań ten nowotwór.
Diagnostyka – jak istotne jest
wczesne wykrycie nowotworu?
Rak jelita grubego należy do nowotworów o powolnym wzroście. Ten proces trwa zazwyczaj od 5 do 15 lat, dlatego wczesne wykrycie zmian zwiększa szansę na wyleczenie i wydłużenie życia Pacjenta. Niestety, najczęściej do wykrycia nowotworu dochodzi późno, w 3 lub 4 stadium.
Dlaczego rak jelita grubego jest trudny do
wykrycia we wczesnym stadium?
Z roku na rok liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrasta u młodszych ludzi. Najczęściej jednak, we wczesnych stadiach choroby, nie daje żadnych objawów. Dopiero w miarę wzrostu guza u pacjentów może wystąpić jeden lub wiele objawów.
Mogą one obejmować: krew w stolcu, krwawienie z odbytu, zmiany w rytmie wypróżnień, ból i wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, niedokrwistość, niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu oraz uczucie osłabienia i ból miednicy.
Jakie są czynniki ryzyka raka jelita grubego?
Na które masz wpływ
Nadwaga lub otyłość
Brak regularnej aktywności fizycznej
Niektóre diety
Palenie tytoniu
Spożywanie alkoholu
Których nie możesz zmienić
Wiek
Przebyte choroby (polipy, choroba zapalna jelit, rak jelita)
Obciążenie genetyczne (rak jelita w bliskiej rodzinie)