Nowotwór jelita grubego

Rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem w Polsce, występującym częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej do zachorowania dochodzi po 35 roku życia. Ze względu na zmiany w nawykach żywieniowych Polaków odnotowuje się stały przyrost liczby zachorowań ten nowotwór.

Diagnostyka – jak istotne jest wczesne wykrycie nowotworu?

Rak jelita grubego należy do nowotworów o powolnym wzroście. Ten proces trwa zazwyczaj od 5 do 15 lat, dlatego wczesne wykrycie zmian zwiększa szansę na wyleczenie i wydłużenie życia Pacjenta. Niestety, najczęściej do wykrycia nowotworu dochodzi późno, w 3 lub 4 stadium.

Dlaczego rak jelita grubego jest trudny do wykrycia we wczesnym stadium?

Z roku na rok liczba zachorowań na raka jelita grubego wzrasta u młodszych ludzi. Najczęściej jednak, we wczesnych stadiach choroby, nie daje żadnych objawów. Dopiero w miarę wzrostu guza u pacjentów może wystąpić jeden lub wiele objawów.

Mogą one obejmować: krew w stolcu, krwawienie z odbytu, zmiany w rytmie wypróżnień, ból i wzdęcia brzucha, nudności i wymioty, niedokrwistość, niewyjaśniona utrata masy ciała, utrata apetytu oraz uczucie osłabienia i ból miednicy.

Jakie są czynniki ryzyka raka jelita grubego?

Na które masz wpływ

Których nie możesz zmienić